Czy światło może odmładzać?
Fotoodmładzanie – zabieg, który w ostatnich latach stał się obowiązkową pozycją w nowoczesnych salonach kosmetycznych – budzi coraz większe zainteresowanie. Na czym polega, jak działa, jak to możliwe, że impulsy światła odmładzają skórę?
Wszystkim doskonale znany jest fakt, że światło słoneczne i zawarte w nim promieniowanie UV są jedną z głównych przyczyn powstawania defektów na skórze i starzenia się skóry. Paradoksalnie światło, a konkretnie wybrane długości fal świetlnych, jest szeroko wykorzystywane także w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Zabiegi z wykorzystaniem światła wykonywane są przy pomocy laserów oraz urządzeń IPL i mogą służyć nie tylko do odmładzania skóry, ale także redukowania przebarwień, zmian naczyniowych oraz leczenia trądziku. Do zabiegu możemy wykorzystać bowiem różne końcówki (kryształy), emitujące fale o różnej długości, co pozwala położyć nacisk na najbardziej pożądany efekt.
Odmłodzona skóra już po kilku zabiegach fotoodmładzania
Odmłodzenie skóry po zabiegach fotoodmładzania uzyskiwane jest dzięki silnemu ogrzaniu włókien kolagenowych pod wpływem impulsów światła. Efekty? Powierzchnia skóry staje się wyrównana, gładka, zmarszczki zostają spłycone, następuje redukcja drobnych blizenek, ubytków, nierówności na skórze oraz rozszerzonych porów.
Podczas odmładzania skóry przy pomocy światła temperatura na powierzchni naskórka osiąga 40 – 48 stopni Celsjusza, co odpowiada 55 – 56 stopniom w skórze właściwej. Temperatura ta jest wystarczająca do obkurczenia wiązań pomiędzy włóknami starego kolagenu oraz pobudzenia skóry do produkcji nowego. Badania pokazują, że w skórze poddanej zabiegom fotoodmładzania wzrasta liczba włókien kolegenowych, wzrasta też regularność ich ułożenia.
Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli do fotoodmładzania zastosujemy impulsy światła połączone z falami radiowymi, co jest możliwe w urządzeniach typu IPL + RF (tzw. E-light). Dzięki wzmocnieniu impulsu światła falą radiową może on przeniknąć do 4 mm w głąb skóry, a więc dwa razy głębiej niż przy zastosowaniu samego IPL. Daje to zdecydowanie lepsze efekty w przypadku napinania i odmładzania skóry.
Co istotne, w trakcie zabiegów odmładzania światłem nie dochodzi do uszkodzenia skóry, może wystąpić jedynie zaczerwienienie, które dość szybko znika. Zabiegi polecane są już od 25. roku życia, ale z powodzeniem mogą być stosowane także u osób mających ok. 50 – 60 lat. Aby uzyskać pełny efekt odmłodzenia skóry należy wykonać 4 – 6 zabiegów co 3 – 4 tygodnie. Zabiegom fotoodmładzania można poddawać każdą partię ciała. Najczęściej przeprowadzane one są na twarzy oraz dłoniach.
Fotoodmładzanie – sposób na naczynka i przebarwienia
Te dwa problemy możemy rozwiązać za pomocą tego samego kryształu pozwalającego emitować impulsy świetlne o długości fali 530 – 1200 nanometrów. Zmiany naczyniowe i barwnikowe usuwane są dzięki ich silnemu lokalnemu przegrzaniu, w wyniku którego dochodzi do niszczenia komórek zawierających barwnik, a w małych naczyniach do miejscowego pobudzenia procesu koagulacji i zamknięcia światła naczynia.
Osoby z cerą naczynkową i tendencją do rumienia po zabiegach z wykorzystaniem impulsów światła mogą liczyć na redukcję zaczerwienienia skóry i likwidację siateczek naczyniowych widocznych gołym okiem pod skórą np. policzków. Przy okazji następuje także poprawa sprężystości i gładkości skóry, czyli deliktany efekt odmłodzenia. Podobnie jest w przypadku osób, które przy pomocy zabiegów laserowych chcą usunąć przebarwienia. Zabiegi mogą zredukować przebarwienia posłoneczne oraz piegi nie tylko na twarzy, ale także np. na dekolcie, dłoniach czy przedramionach.
Laser w walce z trądzikiem
Zabiegi na bazie światła stosujemy także przy cerach trądzikowych, bowiem mogą one zredukować liczbę widocznych zmian nawet o 60 – 70 procent.
Na pewno wiele osób dotkniętych problemem trądziku zauważyło, że ich cera poprawia się latem, pod wpływem kąpieli słonecznych. Taka poprawa jest niestety pozorna i krótkotrwała, bowiem wraz z bakteriami słońce niszczy odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Staje się ona przesuszona, na co reagują gruczoły łojowe, produkujące większe ilości łoju, a to sprawia, że trądzik powraca.
Zabiegi przy wykorzystaniu lasera czy IPL nie powodują wysuszenia skóry, dzięki czemu rezultat jest bardziej trwały. Okres leczenia trwa 8 – 16 tygodni, a zabiegi dla cery trądzikowej wykonuje się co 1-2 tygodnie.
Światło o odpowiedniej długości fali działa bezpośrednio na przyczyny trądziku. Niszczy bakterie odpowiedzialne za jego powstawanie, czyli wykazuje podobny mechanizm działania jak antybiotyki na trądzik.
Przy zastosowaniu kryształu na trądzik w mniejszym stopniu można liczyć na efekt odmłodzenia skóry. Częstym „skutkiem ubocznym” może być natomiast usunięcie owłosienia, np. wąsika. To kolejne dobroczynne zastosowanie światła w kosmetologii. Zabiegi laserowe pomagają uporać się z wieloma problemami estetycznymi, dlatego z pewnością warto o nich pomyśleć, szczególnie zimą. Bowiem ani przed zabiegiem, ani po nim nie można się opalać.

Autor: Katarzyna Kłosińska
Kosmetolog, wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi; posiada szeroką wiedzę z zakresu właściwości i zastosowania poszczególnych substancji aktywnych i preparatów, dzięki czemu doskonale potrafi doradzić Klientom indywidualną ścieżkę pielęgnacji skóry; pracuje w Salonie Estetyki BeautifulSkin gdzie wykonuje zabiegi usuwania owłosienia przy pomocy IPL, zamykania naczynek, leczenia trądziku i trądziku różowatego...
Salon Estetyki BeautifulSkin
tel. kom. (+48) 783-304-112
Warszawa, ul. Wilcza 66/68 (róg Emilii Plater)
e-mail: warszawa1@beautifulskin.info.pl
www.beautifulskin.waw.pl
Dodaj komentarz