Cynia

Cynie to kwiaty uwielbiane przez motyle. Fot. Patrycja Bydlińska

Cynia

Jeśli chcemy cieszyć się widokiem barwnych rabat i bukietów pełnych Cynii, warto już w marcu wysiać nasiona do inspektu.

Cynie to kwiaty uwielbiane przez motyle. Fot. Patrycja Bydlińska

Cynia pochodzi z Ameryki Środkowej. Należy do rodziny astrowatych.  Możemy wyróżnić aż 20 gatunków tej rośliny.  Kwiaty cechuje intensywne nasycenie kolorów, różnorodność barw, kwiatostanów i wysokości (20-100 cm).  Cynia jest popularną jednoroczną rośliną ogrodową. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, rabaty i obwódki. Niskie odmiany wspaniale prezentują się w pojemnikach, a odmiany wysokie długo utrzymują świeżość w wazonach.

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Cynie doskonale komponują się z marcinkami, chryzantemami i rudbekiami.

Uprawa

Cynie lubią stanowiska ciepłe, nasłonecznione, glebę żyzną i wilgotną. Uprawa tych jednorocznych kwiatów wymaga trochę zachodu, dlatego też mimo ich masywnych, kwiatostanów pełnych uroku stają się coraz rzadziej spotykaną ozdobą przydomowych ogródków.

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy od marca do kwietnia do inspektu z torfem wymieszanym z piaskiem. Optymalna temperatura kiełkowania to ok. 20 stopni. Już po tygodniu pojawiają się pierwsze siewki. Gdy pojawią się pierwsze liście rośliny pikujemy, tak by rozstawa wynosiła 5x5cm. Na miejsce stałe przenosimy w maju (gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków) w rozstawie 30×40 cm

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Kwitnienie

Pierwsze kwiaty pojawiają się w ciągu 12 tygodni od siewu.

Cynia kwitnie od czerwca do października.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz