Cynia

Cynie to kwiaty uwielbiane przez motyle. Fot. Patrycja Bydlińska

Cynia

Jeśli chcemy cieszyć się widokiem barwnych rabat i bukietów pełnych Cynii, warto już w marcu wysiać nasiona do inspektu.

Cynie to kwiaty uwielbiane przez motyle. Fot. Patrycja Bydlińska

Cynia pochodzi z Ameryki Środkowej. Należy do rodziny astrowatych.  Możemy wyróżnić aż 20 gatunków tej rośliny.  Kwiaty cechuje intensywne nasycenie kolorów, różnorodność barw, kwiatostanów i wysokości (20-100 cm).  Cynia jest popularną jednoroczną rośliną ogrodową. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, rabaty i obwódki. Niskie odmiany wspaniale prezentują się w pojemnikach, a odmiany wysokie długo utrzymują świeżość w wazonach.

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Cynie doskonale komponują się z marcinkami, chryzantemami i rudbekiami.

Uprawa

Cynie lubią stanowiska ciepłe, nasłonecznione, glebę żyzną i wilgotną. Uprawa tych jednorocznych kwiatów wymaga trochę zachodu, dlatego też mimo ich masywnych, kwiatostanów pełnych uroku stają się coraz rzadziej spotykaną ozdobą przydomowych ogródków.

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy od marca do kwietnia do inspektu z torfem wymieszanym z piaskiem. Optymalna temperatura kiełkowania to ok. 20 stopni. Już po tygodniu pojawiają się pierwsze siewki. Gdy pojawią się pierwsze liście rośliny pikujemy, tak by rozstawa wynosiła 5x5cm. Na miejsce stałe przenosimy w maju (gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków) w rozstawie 30×40 cm

Cynie Fot. Patrycja Bydlińska

Kwitnienie

Pierwsze kwiaty pojawiają się w ciągu 12 tygodni od siewu.

Cynia kwitnie od czerwca do października.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz

W marcu, po ustąpieniu ostatnich przymrozków zdejmujemy okrywę ochronna z grządek. Słomę i gałęzie, które ochraniały rośliny przed mrozem przeznaczamy na kompostownik. Pod koniec marca możemy wysiewać wprost do gruntu takie rośliny jak: groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, ostróżkę ogrodową i gipsówkę letnią. Również pod koniec miesiąca można rozmnażać przez podział byliny takie jak: dzielżany, lawenda, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie i ostróżki.
Marzec w ogrodzie

Marzec to czas gdy w ogrodzie rozpoczynamy porządki po zimie i przygotowujemy rośliny do nowego...

Pewnie nie jedna z Was zastanawia się nad Waszym pierwszym wspólnym tańcem i wyborem tej najbardziej właściwej pierwszej melodii, którą będziecie ciepło i z sentymentem wspominać.
Pierwszy taniec i… muzyka na Naszym przyjęciu

Pewnie nie jedna z Was zastanawia się nad Waszym pierwszym wspólnym tańcem i wyborem tej...

Trądzik – przyczyny powstawania fot. fotolia.com
Trądzik – przyczyny powstawania

Trądzik pospolity jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Jest bardzo dużo czynników, które mogą przyczynić...

Zamknij