Ciało bez rozstępów

Ciało bez rozstępów

Ciało bez rozstępów

Marzysz o gładkim ciele bez rozstępów? Próbowałaś już prawie wszystkich metod i nadal nie wiesz jak się ich pozbyć? Grunt to dokładne poznanie przeciwnika – nie wszystkie rodzaje rozstępów leczy się tak samo. Dziś nawet „stare”, zabliźnione zmiany można usunąć za pomocą odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej.

Rozstępy – co to takiego?

Kiedy skóra w krótkim czasie zbyt mocno się rozciąga, włókna elastyny i kolagenu nie wytrzymują napięcia i pękają – tak najprościej można opisać proces powstawania rozstępów. Dlatego jeśli je masz to najprawdopodobniej nabawiłaś się ich w czasie ciąży, w okresie dorastania lub kiedy gwałtownie przybrałaś na wadze.

Osoby z wysokim poziomem kortyzolu i estrogenów są dodatkowo narażone na powstawanie rozstępów, ponieważ tego typu zaburzenia hormonalne znacznie osłabiają włókna elastyczne. Istotne są też obciążenia genetyczne, jeśli kobiety w twojej rodzinie mają rozstępy, prawdopodobnie Ty też będziesz je miała.

Nie da się więc całkowicie im zapobiec. Trzeba natomiast próbować się przed nimi bronić, ponieważ nawet jeśli wtedy się pojawią to z pewnością będą mniejsze i łatwiejsze do wyleczenia. Aby tak było stosuj nawilżające i natłuszczające kosmetyki oraz peelingi. Regularnie wykonuj ujędrniające masaże. Nie pozwól także, aby w twojej diecie zabrakło cennych witamin i składników odżywczych, w tym zwłaszcza krzemu i cynku.

Rozstępy powstają w dwóch etapach: zapalnym i zanikowym. Rozstępy zapalne mają charakterystyczny czerwony kolor wywołany obrzękiem skóry właściwej. To świeże ubytki, które nie zdążyły się zabliźnić. Pozostają w takim stanie od kilku do kilkunastu miesięcy. Wtedy też najlepiej jest je usuwać. Potem przechodzą do drugiego stadium – zanikowego: stają się białe, skóra w ich obrębie jest lekko zapadnięta, przyjmują formę blizn zanikowych i są bardzo trudne do zniwelowania.

Na ratunek skórze z rozstępami

W leczeniu rozstępów przyjmij zasadę jak najszybszego reagowania na pojawiające się prążki. Rozstępy zapalne, możesz usunąć za pomocą głębokich peelingów i dermabrazji, które złuszczając skórę wygładzają ją i stymulują do regeneracji. Możesz też zdecydować się na mezoterapię polegającą na podawaniu do uszkodzonej skóry specjalnych koktajli. Koktajle mają za zadanie wzmocnić skórę i pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu, a tym samym do zapełnienia zdrową tkanką powstałych rozstępów. Inną metodą jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym CO2. Laser wysyła wiązki światła w głąb skóry. Woda zawarta w komórkach pochłania wysyłaną energię, która następnie ją podgrzewa i doprowadza do odparowania. W ten sposób laser uszkadza komórki kolagenowe, a przez to stymuluje w skórze procesy naprawcze. Przy czerwonych rozstępach niezależnie od wybranej metody warto jednocześnie zastosować naświetlanie laserami zamykającymi naczynia np. laserem bromkowo-miedziowym lub barwnikowym. Dzięki temu znikną nie tylko rozstępy, ale też pozostałe po nich czerwone ślady.

Aby usunąć rozstępy zanikowe trzeba zadziałać znacznie mocniej. Nie wystarczą działające powierzchniowo peelingi i zabiegi dermabrazji, ponieważ rozstępy zanikowe umiejscowione są bardzo głęboko i gdybyśmy chcieli je usunąć za pomocą tych metod musielibyśmy uszkodzić całą skórę. Laser frakcyjny CO2 też może okazać się zbyt słaby w starciu ze „starymi” rozstępami, ponieważ jego fala dociera jedynie na głębokość 1,5 milimetra. Bardziej skuteczna w tym przypadku jest radiofrekwencja mikroigłowa, która działa nawet na głębokości 3,5 milimetra. Urządzenie wysyła wiązkę fal radiowych w głąb skóry za pomocą 25 mikro igieł. Mikro igły wkłuwają się w skórę, a następnie są ogrzewane na całej swojej długości falami radiowymi. W ten sposób stymulujemy do odbudowy kolagenu i elastyny fibroblasty, które znajdują się w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej głębokości, a więc dokładnie w rozstępie. Dzięki temu już po pierwszym zabiegu widać, że zaniki zaczynają zapełniać się prawidłowo zbudowaną tkanką. Do całkowitego wyleczenia rozstępów zanikowych zwykle potrzebna jest seria 2-3 zabiegów, natomiast w przypadku rozstępów zapalnych zazwyczaj wystarcza jedna radiofrekwencjia mikroigłowa.

Niezależnie od tego jakiego typu masz rozstępy wszystkie z wyżej wymienionych metod wymagają opieki specjalisty. Pamiętaj, że efekty leczenia uzależnione są od prawidłowego zdiagnozowania etapu na jakim są zmiany i dobrania do niego odpowiedniego zabiegu.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI: ,

Dodaj komentarz