Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny

Choć chmiel kojarzony jest głównie z piwem, nie można odmówić mu również leczniczego działania, które polega przede wszystkim na łagodzeniu napięcia nerwowego.

Piwne początki

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) zyskał popularność już w średniowieczu jako składnik „złocistego trunku”, czyli piwa. Znacznie później zaczęto doceniać również jego lecznicze właściwości, które wynikają z zawartości między innymi olejku eterycznego, flawonoidów, fitoestrogenów i bakteriobójczej lupuliny. Warto wiedzieć, że jako surowiec w zielarstwie wykorzystuje się tylko żeńskie kwiatostany, chmiel bowiem posiada kwiatostan męski i żeński.

Zastosowanie wewnętrzne

Chmiel powszechnie znany jest w głównej mierze jako lek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Jednak zakres jego działania obejmuje również:

  • Łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego
  • Obniżanie ciśnienia krwi
  • Działanie moczopędne

Poduszeczka nasenna

Chmiel można wykorzystać do wykonania poduszeczki, która ułatwi zasypianie. W tym celu można użyć także innych ziół, których uspokajające działanie opiera się na zawartości olejków eterycznych – olejki te bowiem łagodzą napięcie nerwowe na drodze ich wdychania. Wykonaną z materiału niewielką poduszeczkę napełniamy szyszkami chmielu, liśćmi melisy i kwiatami lawendy. Poduszeczkę kładziemy w pobliżu głowy.

Fitoestrogeny

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują preparaty zawierające w swoim składzie fitoestrogeny. Fitoestrogenom przypisuje się działanie opóźniające procesy starzenia, łagodzące objawy menopauzy, a nawet zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty u mężczyzn i piersi u kobiet. Substancje te znajdują się również między innymi w chmielu, soi, soczewicy, pszenicy i fasoli. Działanie fitoestrogenów nie jest jednak do końca poznane, a ich właściwości antynowotworowe w znacznym stopniu mogą być uzależnione od przyjmowanej (bądź spożywanej) dawki.

Chmiel na piękne włosy

Płukanki z chmielu stosowane są w przypadku wypadania włosów, a także w celu nadania im połysku oraz zlikwidowania łupieżu. Z tego też powodu dużą popularnością cieszą się płukanki piwne – najlepiej do tego celu wykorzystać wcześniej otworzone – a więc częściowo zwietrzałe – piwo.

Herbatka z szyszek chmielu

Łyżkę szyszek chmielu zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i po około 15 minutach odcedzamy. Do herbatki dodajemy łyżeczkę miodu. ¼ szklanki pijemy 2-3 razy dziennie.

Chmielowa kąpiel

Relaksującą kąpiel wykonamy, dolewając do wody napar sporządzony z szyszek chmielu. Kąpiel taka ułatwia zasypianie, a także ma działanie przeciwbakteryjne.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz