Botox – bez tabu!
Popularny jad kiełbasiany jeszcze do niedawna miał pejoratywne skojarzenia. Botox jest jednak najlepszym elementem do walki z przemijającą młodością. Preparat ten skutecznie niweluje wszelkiego rodzaju zmarszczki mimiczne i nie tylko – mówi kosmetolog z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis.
Toksynę botulinową, czyli botox stosuje się w leczeniu zeza, w celu niwelowania nadmiernej potliwości oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Medycyna estetyczna znalazła szczególne miejsce dla botoxu, który skutecznie pomaga zatrzymać czas dla naszej twarzy. Z drugiej jednak strony botox musi być stosowany w profesjonalnych gabinetach pod okiem rozsądnego lekarza…
Z jakimi niedoskonałościami skóry zgłaszają się najczęściej pacjenci na zabiegi z użyciem botoxu?
Agnieszka Szpakowska: Zabieg ten wykonuje się by zlikwidować zmarszczki mimiczne wokół oczu, czyli popularne „kurze łapki”, zmarszczki gładzizny czoła, zmarszczki wokół ust oraz pionowe i poprzeczne zmarszczki na szyi.
Czy botox jest zarezerwowany tylko dla kobiet?
Agnieszka Szpakowska: Nie, oczywiście, że zabiegi z podaniem toksyny botulinowej nie są wykonywane tylko u kobiet! Coraz więcej mężczyzn poddaje się temu zabiegowi. Jest to znak, że nasi panowie zaczynają poważnie podchodzić do swojego wyglądu. Mężczyźni fazę niepewności
i wstydu związanego z pojawieniem się w gabinecie medycyny estetycznej mają za sobą!
Czy jest określony wiek do stosowania botoxu? Czy liczy się przede wszystkim „wiek naszej skóry”?
Agnieszka Szpakowska: Nie ma określonego wieku dla podania botoxu. Niestety, zwłaszcza w show bussinesie zdarza się, że korzystają z zabiegów z toksyną botulinową osoby tuż po 20-tym roku życia, co nie jest wskazane, gdyż istnieją nieinwazyjne alternatywy dla młodych ludzi. Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Najlepiej zacząć go stosować po 40-tym roku życia, aczkolwiek wszystko zależy od stanu cery oraz tzw. wieku naszej skóry. Konsultacja dermatologiczna jest najlepszą drogą do podjęcia decyzji o podaniu botoxu.
Jak wyglądają zabiegi podawania botoxu?
Agnieszka Szpakowska: Botox jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Preparat precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko – w zależności od liczby leczonych miejsc zajmuje zaledwie kwadrans lub trochę dłużej. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny, ale można zastosować miejscowo krem znieczulający lub schłodzić lodem okolicę iniekcji. Zabieg powinno wykonywać się w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie dermatologicznym, ale nie wymaga hospitalizacji i nie wyłącza z życia. W miejscu ukłucia czasami pojawia się zasinienie i obrzęk, lecz jest to krótkotrwały efekt po ukłuciu.
Na czym polega działanie botoxu?
Agnieszka Szpakowska: Mechanizm działania botoxu polega na blokowaniu uwalniania neuroprzekaźnika – acetylocholiny z zakończeń nerwowych w obrębie płytki nerwowo-mięśniwej. W efekcie następuje miejscowe osłabienie napięcia i siły mięśniowej. Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, a ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest też dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.
Kiedy zaczyna działać podany botox?
Agnieszka Szpakowska: Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny po około tygodniu. Efekty działania toksyny botulinowej są odwracalne i przemijające, utrzymują się 3-7 miesięcy.
Czy jeden zabieg może pomóc skórze w walce ze zmarszczkami?
Agnieszka Szpakowska: Tak. Twarz już po jednym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku!
A jak często można poddawać się zabiegom?
Agnieszka Szpakowska: Zabiegi podawania botoxu można powtarzać co 6-8 miesięcy. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą! Botox daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny, nie wpływający na naszą aktywność zawodową czy społeczną oraz nie zajmuje dużo czasu.
Czy podawanie botoxu nie szkodzi skórze lub mięśniom?
Agnieszka Szpakowska: Jak dotąd nie stwierdzono żadnych cech degeneracji i zaniku włókien mięśniowych. Stan skóry może ulec tylko poprawie, gdyż w czasie działania botoxu odpoczywa i zmarszczki nie pogłębiają się.
Rozmawiała
Gabriela Kózka
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz