Borówka czarna
Niepozorne owoce borówki czarnej kryją w sobie niezwykle cenne składniki, które korzystnie oddziałują między innymi na wzrok i układ pokarmowy. Jagody warto włączyć do swojej diety również ze względu na silne działanie antyoksydacyjne.
Skład i działanie
Borówka czarna (Vaccinium myrtillus) występuje powszechnie w lasach i popularnie nazywana jest jagodą. Owoce i liście borówki zawierają między innymi garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, antocyjany. W owocach ponadto znajdziemy również karotenoidy, pektyny, znaczną ilość witaminy C, a także cenny pterostilben (związek podobny do resweratrolu), który ma silne działanie antyoksydacyjne. W liściach natomiast występuje glikozyd fenolowy – arbutyna, która działa odkażająco na drogi moczowe. Najcenniejszym składnikiem owoców i liści są antocyjany, a więc barwniki zaliczane do flawonoidów. Związki te mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, zapobiegają powstawaniu zakrzepów, obniżają poziom cukru we krwi, działają rozkurczowo, a także zwiększają ukrwienie oka i pobudzają produkcję rodopsyny – barwnika występującego w siatkówce. Liście borówki mają przede wszystkim właściwości moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Owoce natomiast w głównej mierze doceniane są ze względu na korzystne oddziaływanie na wzrok oraz właściwości przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne.
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym są liście i owoce borówki.
Jagody (popularnie zwane borówkami) zawierają związki, które działają bakteriobójczo, stąd są skuteczne przy biegunce, czerwonce. Zbyt duża ilość działa jednak rozwalniająco.
„Atlas ziół” Emilia Grzędzicka
Zastosowanie wewnętrzne borówki
Wyciągi z borówki powszechnie stosowane są w zaburzeniach wzroku. O ile jednak korzystne oddziaływanie borówki w przypadku zaćmy i zwyrodnienia plamki zostało potwierdzone badaniami, o tyle wątpliwości wciąż budzi wpływ borówki na poprawę widzenia w ciemności [1]. Owoce zalecane są zarówno przy biegunkach, jak i zaparciach – regulują wypróżnienia. Liście stosowane są w biegunkach i nieżytach jelit, bolesnych menstruacjach, a także w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w cukrzycy (ich stosowanie powinno być jednak uzgodnione z lekarzem). Badaniom podlega korzystne oddziaływanie borówki w przypadku stresu oksydacyjnego (zaburzenie równowagi w organizmie między utleniaczami a przeciwutleniaczami), którego efektem mogą być zaburzenia pracy wątroby [2].
Zastosowanie zewnętrzne borówki
Okład z rozgniecionych owoców stosowany jest przy stanach zapalnych skóry i wysypkach. Odwar z liści zalecany jest natomiast w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Odwar z liści bądź owoców borówki
Łyżkę suszonych owoców bądź liści borówki zalewamy szklanką gorącej wody i gotujemy przez 5 minut. Następnie odcedzamy odwar i pijemy ½ szklanki 2 razy dziennie.
Maseczka z owoców borówki
Borówki rozgniatamy i nakładamy na twarz na około 20 minut. Maseczka z borówek zalecana jest przede wszystkim do cery tłustej i trądzikowej, gdyż ze względu na obecność w owocach kwasów organicznych ma działanie złuszczające, a występowanie garbników decyduje o właściwościach ściągających. Maseczka z owoców borówki jest również odpowiednia do cery naczynkowej – witamina C i antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne. Obecność przeciwutleniaczy decyduje natomiast o działaniu opóźniającym procesy starzenia się skóry.
[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14711439
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10767671
[2] http://www.nutraingredients.com/Research/Bilberry-extract-may-ease-the-damages-of-stress-study
Małgorzata Przybyłowicz
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz