Bliskość natury niezbędna dla zdrowia

Bliskość natury niezbędna dla zdrowia

Obcowanie z naturą nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Nadal jesteśmy częścią ekosystemu i brak naturalnego środowiska naszego bytowania ma na nas tak samo zgubny wpływ jak na inne gatunki naszej planety.

Zwierzęta, którym odebrano ich naturalne  środowisko życia zaczynają zachowywać się agresywnie i mają zaburzenia funkcji rodzicielskich.

Ludzie, żyjący z dala od terenów zielonych również wykazują większą tendencję do zachowań agresywnych, przemocy i zaburzeń funkcji poznawczych.

Zarówno człowiek ma wpływ na środowisko zewnętrzne, jak i środowisko zewnętrzne na człowieka.

Prof. Frances Kuo z Uniwersytetu w Illinois, prowadząca badania nad wpływem obcowania z naturą na poziom przestępstw i agresji, podkreśla, iż brak naturalnego środowiska, obfitującego w zieleń traw i drzew wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i mentalne.

Najwyższy wskaźnik przestępstw, przemocy i agresji notujemy właśnie na terenach zurbanizowanych, o dużym poziomie uprzemysłowienia, które w żaden sposób nie przypominają naturalnego środowiska w jakim kiedyś żył człowiek.

Wiele badań naukowych sugeruje, że natura jest niezbędna dla zdrowia człowieka. Niezależnie od poziomu życia społecznego i ekonomicznego ludzie, których domostwa znajdują się w pobliżu terenów zielonych żyją dłużej i ich relacje rodzinne są lepsze. Studenci wypadają lepiej na testach poznawczych, a dzieci cierpiące na ADHD, odczuwają znacznie mniej symptomów choroby, gdy mieszkają bliżej lasów i parków.

Choć w świetle dotychczasowych dowodów naukowych nie można jednoznacznie stwierdzić, iż natura jest niezbędna do optymalnego funkcjonowania człowieka,  jak twierdzi prof. Kuo, kolejne wyniki badań  zmierzają w tym kierunku.

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz