Aksamitka, także dla początkujących ogrodników

Aksamitka

Aksamitka, także dla początkujących ogrodników

Aksamitka jest popularną rośliną ogrodową, w zależności od odmiany wyrastającą do wysokości 20-100 cm. Pędy rośliny są wzniesione i rozgałęzione, a liście mają charakterystyczny zapach. Kwiaty osadzone są pojedynczo na szypułkach, mogą być pełne lub pojedyncze, w różnych odcieniach żółci i pomarańczy. Odmiany o niskim wzroście nadają się do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Odmiany wysokie można ciąć do wazonów.

Uprawa aksamitek

Jej uprawa nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym ogrodnikom. Nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie dobrze w stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Jest rośliną jednoroczną. Jej nasiona wysiewamy w maju wprost do gruntu. Dobrze jest wcześniej ziemię wzbogacić kompostem. Kwitną od kwietnia, aż do pierwszych przymrozków. Są odporne na szkodniki, choroby i susze.

Rozmnażanie

Rozmnażanie następuje przez wysiew nasion. Koszyczki kwiatowe z nasionami można zbierać samodzielnie z już przekwitłych roślin i przechowywać, aż do wiosny w papierowych torebeczkach w suchym miejscu. Nasiona wysiewamy w maju wprost do gruntu. W razie zbytniego zagęszczenia wzrastających roślin rozsadzamy. Aksamitki dobrze znoszą przesadzanie w każdym okresie wzrostu.

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz